Nanorészecskék a fényvédőkben
Nanorészecskék és a fényvédők – a Cancer Council Australia cikkje alapján
A bőrrák -beleértve a melanómát és a nem-melanómát is- Ausztráliában a leggyakrabbban előforduló rák típus. Rendszeres fényvédő használattal bizonyítottan megelőzhető a bazálsejtes karcinóma és a melanóma is.
A nanotechnológiát évek óta alkalmazzák a fényvédők előállítása során. A jelenleg létező vizsgálati bizonyítékok alapján elmondható, hogy a fényvédők nanorészecskéi nem jelentenek a szervezetre nézve kockázatot. Ennek ellenére továbbra sem állunk le a vizsgálatok folytatásával, és örömmel veszünk bármilyen a témába vágó kutatást. (írja az Ausztrál Rák Tanács)
A fényvédő formulákat és összetevőket Ausztráliában a TGA (Terápiás Készítmények Hivatala) szabályozza. A TGA felülvizsgálta a tudományos szakirodalmat a fényvédők cink-oxid és titán-dioxid nanorészecske tartalmával kapcsolatban.
A TGA jelentése a fényvédők biztonságosságával kapcsolatban itt található: http://www.tga.gov.au/industry/sunscreens-nanoparticles-review-2013.htm#.VE67efnF_Eh
A TGA felülvizsgálata megállapította:
- Az, hogy a fényvédők cink-oxid és titán-dioxid nanorészecskéi kedvezőtlen hatást gyakoroljanak, elsődlegesen attól függ, hogy a nanorészecskék elérik-e az élő bőrsejteket,
de
- jelen kutatások szerint a cink-oxid és titán-dioxid nanorészecskék (gyakori összetevői a fényvédőknek) nem jutnak el az élő hámsejtekig, hanem inkább a bőr felületén, a legfelső rétegekben maradnak, amelyek elhalt hámsejtekből állnak.
A TGA vizsgálata óta Ausztráliában számos a nanorészecskékkel kapcsolatos vizsgálatot lefolytattak. 2014 elején megjelentettek egy tanulmányt arról, miszerint emberi immunsejteket (makrofágokat) tettek ki a cink-oxid hatásainak, hogy megnézzék, hogyan reagálnak azok. A tanulmány szerint az emberi immunsejtek hatékonyan elnyelték a nanorészecskéket és lebontották őket.
A tanulmány azt nem vizsgálta, hogy a nanorészecskék a bőrön át felszívódva a véráramba jutnak-e. A jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok alapján ez nem történik meg, a nanorészecskék a bőr felszínén maradnak.
Fényvédőkben mikrofinomságú vagy mikronizált részecskéket is használnak, amelyek nagyobbak, mint a nanorészecskék.
- A nanorészecske kisebb mint 100 nanométer és az emberi szem számára láthatatlan – 1 nanométer = 0.000001 milliméter.
- A mikro méretű részecskék kisebbek, mint a hagyományos fehér cink-oxidos fényvédőkben használtak, a nanorészecskéknél viszont nagyobbak – méretük 100 és 2500 nanométer között van
- A mikrorészecskék gyártása során, véletlenszerűen egyes részecskék a mikro méretnék kisebbek – nano méretűek is – lehetnek. A gyártók szerint ez elenyészően kis mennyiség, általában kevesebb mint 1%, ezért ezek a fényvédők nem minősítendők nano alapúnak.
Fordította:
Kerkow Tímea
Kozmetikus mester
2014. június
Eredeti cikk: http://www.cancer.org.au/preventing-cancer/sun-protection/nanoparticles-and-sunscreen.html