Pigmentfolt halványítás bio minőségben
Minden kozmetikus tárházában kell hogy legyenek olyan halványító kezelések, amivel bőrkárosodás nélkül, biztonságos és hatékony megoldást tud nyújtani vendégeinek. A sikeres kezelésekhez elengedhetetlen a professzionális szaktudás és a megfelelő otthoni ápolás.
Fontos ismerni a pigmentképződés alapjait és a használt hatóanyagok működését, hogy egyértelmű legyen milyen eredményre számíthatunk és mi az otthoni teendőnk.
A PIGMENTKÉPZŐDÉS ALAPJAI
A bőrfelszín felé közeledő kerationicták az elszarusodás során nem élő szarusejtekké változnak és fehérbőrűek esetén eltűnik belőlük a melanin.
A melanocita sejtekben többlépcsős biokémiai folyamatok során a fenil-alanin aminosav, rézionok jelenlétében tirozinná alakul, ebből a tirozináz, illetve a dopa-oxidáz enzim közreműködésével végbemenő oxidatív folyamatban DOPA, majd végül melanin keletkezik.
A hiperpigmentációt a nem egységes összetételű és felépítésű melanin okozza. Pigmenthalványítás érhető el ezen folyamatok szabályozásával:
- a melanin szintézist szabályozó tirozináz enzim működésének gátlása.
- a melanoszómák átjutásának gátlása a melanocitákból a keratinocitákba.
- a már kialakult melanin elszíntelenítése.
- a melanintermelődés gátlása.
- antioxidánsok, ami a tirozináz enzim által előidézett oxidatív folyamatokat (DOPA – DOPA-kinon) gátolják.
- hámlasztás, ami gyorsítja az elhalt szarusejtek leválását, így az új, már melanintól mentes bőr hamarabb megjelenik.
FONTOSABB HALVÁNYÍTÓANYAGOK:
Aszkorbinsav (C-vitamin): halványítja a melanint, antioxidáns, gátolja a melanin termelődését.
Niacinamid (B3-vitamin): gátolja a melanin eljutását a keratinocitákhoz.
Karotinoidok: a melanogenezis átmeneti gátlásával halványítanak.
Kojic sav: rizsből kinyert anyag, amely gátolja a tirozináz enzim működését és a tirozin oxidatív átalakulását. Nem stabil vegyület, allergiát is okozhat.
AHA savak: gyorsítják a bőr megújulását és a melanin lebomlását. Gátolják a tirozináz enzim működését.
Azelain sav: gabonanövényekből vonják ki. Szelektív hatású, főképp a hiperaktív, a normálistól eltérő melanocitákra hat. Lassítja a melanin termelődést és gátolja a tirozináz enzim működését. Szeplőre, időskori lentigóra nem hatásos.
Aloesin: (aloe verából kivont anyag), tökéletesen gátolja a tirozináz enzim működését, vízoldékony.
Hidrokinon: gátolja a tirozináz enzim működését, a melanoszóma szétesését okozza. Az egyik leghatékonyabb halványítószer, viszont mellékhatásai mint az irritáció, bőrpír, gyulladásos dermatitisz, égő érzés, ekcéma nem kívánatosak. Veszélyessége miatt az EU-ban betiltották.
Arbutin: Néhány növényben megtalálható vegyület, amely glikozid kötésű hidrokinon (hidrokinon-bétaglikozid), a hidrokinonhoz képest jóval stabilabb vegyület, nem okoz irritációt és kevésbé agresszív mint a hidrokinon. Ma a legtöbb halványító termék arbutin tartalmú növény felhasználásával készül.
HALVÁNYÍTÓ HATÁSÚ NÖVÉNYEK:
Medveszőlő (Arctostaphylos uva-ursi)
Észak-Európában gyakori erdei aljnövény. A levelek fenilglikozidokat, többek közt 5–15% arbutint és metil-arbutint tartalmaz.
Kétféleképpen hat: egyrészt elszínteleníti a melanociták által termelt melanint, másrészt gátolja a melanin képződését szabályozó tirozináz enzim működését.
Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra, liquorice)
A Földközi-tenger környékén élő növény, ami Magyarországon is megtalálható. Fő hatóanyaga a gyökérben 6–14% mennyiségben jelenlevő glicirrizin glikozid. Az édesgyökér glicirrizinjét elsődlegesen a tirozináz enzimgátló hatása miatt használják. Kimutatták, hogy az UV-B sugárzás által kiváltott pigmentációt és eritrémát a 0,5%-os koncentrációban alkalmazott édesgyökér kivonat gátolja. Tartalmaz még más triterpén szaponinokat szitoszterinnel és sztigmaszterinnel, valamint több mint 30 flavonoidot és izoflavonoidot és azok származékait, amik hatékony gyulladásgátlók.
Kis méretű, örökzöld növény piros bogyókkal. Olaja nagy mennyiségben tartalmaz metil-szalicilátot (szalicilsav) és arbutint. A jellegzetesen erős illatú növény fontos alapanyaga lehet a halványító termékeknek.
Sárgarépa (Daucus carota sativa)
Az Új-Delhiben lévő Dr. RML Bőrgyógyászati Kórház klinikai vizsgálatából kiderül, hogy a melasma lokális kezeléseként hatékonyan lehet használni a béta-karotint. A 31 nőn végzett teszt erdménye mutatja, hogy a béta-karotin biztonságosan és hatékonyan csökkenti az erős pigmentációt. A legtöbb esetben a sötét pigmentfoltok lényegesen kivilágosodtak illetve egyes esetekben teljesen elhalványodtak. Amellett, hogy a béta-karotin közismerten segíti a barnulást, a kutatás szerint helyileg használva hatékonyan ellenáll az oxidációnak, fehéríti és nem utolsó sorban feszesíti a bőrt.A sárgarépa gazdag béta-karotinban, így fontos kozmetikai alapanyaga lehet a halványító termékeknek, mert a benne lévő karotinoidok a melanogenezist gátolják.
Acerola (Malpighia emarginata)
A legmagasabb C-vitamin tartalmú és a legerősebb antioxidáns hatású gyümölcs a világon. A Dél-Amerikában növő, cseresznyéhez hasonlító termés rendkívül gazdag C-vitaminban, ezen kívül B1, B2, B3 vitaminokat, flavonoidokat és karotinoidokat tartalmaz. A B3 vitamin gátolja a melanoszómák átjutását a melanocitákból a keratinocitákba. A C-vitamin gátolja a dopaquinon - DOPA átalakulást. Hámlasztó és méregtelenítő, a bőr színét egyenletessé teszi.
HALVÁNYÍTÓ KEZELÉS PWE KOMPLEXSZEL
A PWE komplexet tartalmazó termékekkel végzett kezelés során a folyamatosan juttatják be a halványító hatóanyagokat a bőrbe. A kismolekulájú hatóanyagoknak köszönhetően gépi kezelés nem szükséges, a kezelés igazi wellness élmény is egyben.
Az arc letisztítása után, halványító, enyhén hámlasztó peelinggel készítik elő a bőrt, majd PWE komplexben gazdag szérumokkal masszírozzák. A halványító szérumot okkluzív halványító alginátmaszkkal juttatják be a bőrbe. Befejezésként szérumkrémet és fényvédőt használnak.
Egymással szinergiában lévő halványító hatású növények kiváló halványító hatásúak lehetnek, ilyen a PWE bio-aktív komplex is, ami medveszőlő, édesgyökér, zeller, bazsalikom, rózsafa, petrezselyem, kúszó fajdbogyó, sárgarépa és cickafark keveréke.
A PWE komplex 10 nap alatt 17%-al csökkenti a melanin szintézist.
OTTHONI ÁPOLÁS
A melanogenezis kb. 48 nap alatt zajlik le a bőrben, egy-egy termék hatását ezért két hónap után érdemes kiértékelni.
A készítmények rendszeres alkalmazásával az elért eredmény folyamatosan fenntartható. Azon túl, hogy otthon naponta 1-2 alkalommal kell használni halványító készítményeket, tartózkodni kell a napfénytől és rendszeresen fényvédőt is ajánlott feltenni.
HALVÁNYÍTÁS ÉS FÉNYVÉDELEM
A halványító kezelés gyakran valamilyen hámlasztó kúra része. Mivel ilyenkor a bőr jelentősen elvékonyodik, a napfényre, kozmetikumokra érzékeny, nagyon fontos az erős, de irritáló adalékanyagoktól mentes fényvédő megválasztása.
Egyes kémiai fényvédőkben olyan anyagok is találhatók (pl: oxybenzone, octinoxate) amik allergizálnak, UV fény (!) hatására nagy mennyiségű szabadgyököt képeznek, így károsítva a sejtek DNS-ét. Némely akár a hormonrendszert is befolyásolja és még az anyatejből is kimutatható.
Elérhető már olyan bio minősítésű fizikai fényvédő is, ami akár 50SPF erősséggel védi az érzékeny bőrt. Felhordás után nem hagy fehér réteget a bőrön, növényi olajaival védi és táplálja a bőrt.
Az ilyen termékek nyugodt szívvel ajánlhatóak hámlasztó és halványító kezelések során, akár mindennapos használatra is.
Ismerd meg a Phyt's halványító kezelését ide kattintva >>